Жирне волосся завдає чимало турбот. Вже невдовзі після миття воно швидко втрачає свіжість та привабливий зовнішній вигляд. Пасма злипаються, виглядають відверто неохайно та навіть брудно, а також перестають триматися купи у зачісці. Але жирний тип волосся — це не вирок. Покращити ситуацію справді можна. Для цього потрібно потурбуватися про правильний догляд.
Що впливає на жирність волосся?
За жирність волосся відповідають сальні залози. Вони знаходяться на поверхні всього тіла, зокрема й на голові. Якщо вони працюють дуже інтенсивно, виділяється значна кількість себуму — саме так називають шкірне сало. І його надлишок робить пасма жирними та липкими, може подразнювати шкіру голови та сприяти розмноженню патогенних мікроорганізмів (грибків чи бактерій). Надмірна кількість себуму може викликати почервоніння, свербіж та навіть лупу.
Активність сальних залоз може підвищуватися через вплив різних чинників. Серед них:
- Неправильний догляд. Спричинити надлишок себуму може неправильно підібрана косметика для волосся, неправильна техніка нанесення косметичних засобів або їх надлишок. Також серед можливих причин активації сальних залоз знаходиться агресивне або надмірно часте розчісування, використання гарячої води для миття голови, а також надмірне використання різних приладів для укладки (зокрема, праски чи плойки).
- Гормональні зміни. Нерідко активність сальних залоз дуже зростає під час підліткового віку, у вагітних жінок чи у період менопаузи. Також така проблема може виникати через постійні стреси.
- Неправильне харчування. Вироблення шкірного сала значно зростає у разі зловживання фастфудом, а також жирною, смаженою, копченою їжею та алкогольними напоями.
- Спадковість. Досить часто схильність до жирного волосся передається на генетичному рівні від батьків.
- Вплив зовнішніх факторів. Спричинити надмірну жирність волосся може брудне повітря, паління та ін.
Трапляються випадки, коли волосся стає жирним через прийом деяких ліків. Зокрема такий ефект можуть викликати протизаплідні препарати.
Як правильно доглядати за жирним волоссям?
Щоб волосся, схильне до надмірної жирності, гарно виглядало, варто забезпечити йому комплексний догляд. Звісно, нікому не під силу вплинути на генетику. Також переїзд до більш екологічно чистого району може бути досить складною задачею. Але переглянути догляд, скоригувати харчування та особливості способу життя може кожна людина.
Отже, для догляду за жирним волоссям рекомендовано:
- Користуватися косметикою, що розроблена спеціально для такого типу волосся.
- Мити голову регулярно з огляду на інтенсивність забруднення. Багато хто вважає, що затягування миття може зменшити активність сальних залоз. Але це не так. Не варто відкладати цю процедуру, якщо пасма вже забруднились. Адже в іншому разі на поверхні шкіри голови будуть розмножуватися патогенні мікроорганізми та утвориться сальна плівка, що буде стійкою до впливу води. Вона може порушити функції шкіри голови, спричинити випадання волосся чи розвиток грибкових хвороб.
- Мити голову комфортною теплою водою. Найкраще, щоб її температура була 30-37 °С. А після миття варто ополіскувати волосся та корені волосся прохолодною водою. Пам'ятайте, що висока температура призводить до розширення пор шкіри та активує роботу сальних залоз.
- Доглядати за волоссям правильно. Мийте голову м'якими рухами, спочатку спіньте невелику кількість шампуню в долонях, після чого рівномірно нанесіть його на волосся біля шкіри голови (не на всю довжину). Помасуйте шкіру кінчиками пальців, після чого добре змийте піну. За необхідності повторіть. У разі використання себорегулюючої маски, наносьте її на шкіру голови та прикореневі ділянки, а кондиціонер чи бальзам — навпаки, лише на відстані від коренів.
- Не забувати про пілінг. Такий засіб ретельно очищає шкіру голови та сприяє регуляції активності сальних залоз. Тому його використання допомагає продовжити відчуття свіжості волосся. До того ж пілінг може позбавити від лупи та сверблячки.
- Не залишати рушник на голові надовго. Чисте волосся варто промокнути та залишити сохнути саме по собі.
- Регулювати розчісування. Не варто розчісувати пасма дуже довго, адже це також стимулює активне виділення шкірного сала. До того ж треба не забувати добре мити гребінець, адже на ньому накопичуються забруднення, які здатні погіршувати стан волосся. Оберіть для догляду за жирним волоссям гребінець з дерева або пластику, який має широкі та не густі зубчики. Не варто використовувати металеві аксесуари. Розчісуйте волосся тільки до коріння, а не від нього, тримайте пасмо за середину та починайте від кінчиків.
- Не торкатися до волосся зайвий раз. Масаж шкіри голови стимулює активність сальних залоз, а регулярне погладжування чи періодичне почісування сприяє швидшому забрудненню волосся.
- Відмовитися від синтетичних шапок чи кепок. За потреби обирайте лиш натуральні головні убори, а якщо є можливість — залишайте голову непокритою, адже шкіра, що схильна до жирності, дуже потребує вільного доступу кисню (проте на холод обов'язково надягайте шапку).
- Мінімізувати термічний вплив. Жінкам та чоловікам із жирним волоссям рекомендується сушити пасма природнім шляхом, без фену. Також варто скоротити використання й інших термоприладів. У разі необхідності, користуйтеся феном на мінімальному або середньому температурному режимі та не забувайте про відповідні термозахисні засоби. Також можете спробувати поперемінно вмикати то тепле, то холодне повітря, щоб не перегрівати шкіру. Ще для зменшення впливу на сальні залози можна використовувати дифузор.
- Для створення зачісок віддавати перевагу засобам, що не містять щільних олій. Такі пінки, спреї чи муси здатні створювати прикореневий об'єм, водночас вони не сприяють швидкому забрудненню пасм. Якщо ви використовуєте засоби для блиску, варто наносити їх на значній відстані від коренів, адже вони містять олії.
- Відмовитися від відвідування лазні чи сауни. Вони можуть значно погіршити стан волосся, що схильне до надмірної жирності.
- Не контактувати з надмірно хлорованою чи солоною водою. У разі відвідування басейну або плавання у морі, надягайте спеціальну шапочку, що захистить волосся та шкіру голови.
- Дотримуватися здорового та збалансованого харчування. Варто їсти більше рослинної їжі (овочів, фруктів, зелені), також рекомендовано включити до повсякденного раціону злаки. Уникайте відверто шкідливої їжі.
Також користь для здоров'я принесе й регулярна фізична активність та гарний сон.
Яким шампунем краще мити?
Для регулярного миття голови при жирному волоссі варто обирати м'які та кислі засоби — шампуні з низьким рівнем рН. Їм під силу ефективно розчиняти масну плівку та видаляти забруднення. Також вони дбайливо ставляться до шкіри — не пересушують її та не подразнюють. Фахівці рекомендують чергувати використання двох шампунів — один має бути з нейтральним рівнем рН, а другий — з низьким. Також можна користуватися лише одним засобом, рН якого становить не більше 5,5.
Варто обирати засоби, які мають у своєму складі різні корисні компоненти, зокрема:
- екстракти лікарських трав, наприклад алое, ромашка, коріння кропиви, меліси або евкаліпту;
- фруктові екстракти, наприклад цитрусових фруктів чи яблука;
- різні вітаміни та мінерали, зокрема вітаміни групи В та цинк;
- абсорбенти (вони поглинають надмірний жир);
- антисептики (запобігають розмноженню патогенів);
- протимікробні компоненти (також допомагають запобігти інфекційним хворобам).
До того ж обраний шампунь має балансувати рівень активності сальних залоз, заспокоювати шкіру та зміцнювати волосся.
Гарним вибором для щоденного використання може бути:
- VITAEL NORMALIZING SHAMPOO. Це італійський засіб, який спеціально розроблено для придушення надмірної активності сальних залоз. Тому він не тільки добре очищує волосся та шкіру, а й нормалізує вироблення шкірного сала. Ще в його складі є компоненти, які пригнічують активність грибків та бактерій. Шампунь дуже добре переноситься навіть надчутливою шкірою, а евкаліпт та кропива у його складі дарують свіжість надовго.
- Deeply Normalizing Shampoo. Цей шампунь також допомагає позбутися надмірного синтезу шкірного сала. А ще він забезпечує глибоке очищення волосся та шкіри голови від залишків пилу чи засобів для стайлінгу. У його складі міститься екстракт чайного дерева, він має себорегулюючі властивості, а також є гарним антисептиком та протимікробною речовиною. Його використання сприяє заспокоєнню подразненої шкіри та додатковому зволоженню волосся, завдяки чому воно стає м'якшим та слухнянішим.
- Insight Rebalancing Shampoo. У складі цього шампуню — комплекс органічних екстрактів, який забезпечує глибоке очищення, усунення жирності та гарний догляд за волоссям. Використання такого засобу допомагає не тільки придушити синтез шкірного сала, а й відновити волосся та заспокоїти подразнену шкіру. Завдяки йому пасма отримують дозу свіжості, пом'якшуються та легше розчісуються.
Не варто обирати для догляду за жирним волоссям засоби по типу 2 в 1. Така економія не виправдовує себе. Якщо продукція суміщає в собі дію й шампуню, й кондиціонеру, з великою долею вірогідності вона не зможе впоратися з проблемою.
Додаткове зволоження та живлення для жирного волосся
Догляд за жирним волоссям має бути комплексним. Воно потребує обов'язкового зволоження та додаткового живлення. І вірно підібрані засоби точно не зроблять пасма більш масними чи важкими. Навіть навпаки, вони підживлять локони, втамують нестачу дефіциту поживних елементів, додадуть пружності та сили.
Незалежно від типу, все волосся потребує кондиціонування після миття. Шампунь прибирає бруд, але залишає після себе підняті лусочки кутикули. Тому волосся, яке висохло без використання кондиціонера, є більш тьмяним та вразливим до сторонніх впливів. Кондиціонер закриває кутикулу, допомагає втримати поживні речовини та вологу всередині волосяного стрижня.
Для додаткового живлення використовуйте спеціальні маски, які сприяють відновленню мікробіома (балансу корисних бактерій на шкірі голови) та продовжують чистоту волосся. Іноді маски потрібно підбирати тільки з урахуванням стану кінчиків та потреб пасм по їх довжині (звісно, і наносяться такі засоби тільки у віддалені від прикореневої зони).
А щоб захистити пасма від впливу теплого повітря, засобів для укладки та сонячних променів, можна обрати VITAEL DRY HAIR SPRAY CREAM TEN IN ONE. Це унікальний італійський засіб, створений за інноваційними технологіями. Він може швидко зробити волосся сяючим та сповненим сил, а також забезпечити йому комплексний захист. Завдяки такому продукту волосся:
- стає блискучим, зволоженим та шовковистим;
- дисциплінується по всій довжині;
- залишається надійно захищеним від нагрівання та/або впливу сторонніх факторів;
- отримує значну кількість корисних речовин;
- виглядає здоровим, яскравим та справді живим.
Спрей-крем є дуже простим у використанні. Він не перевантажує волосся та полегшує укладання.
Додаткові рекомендації трихологів
Щоб зменшити активність сальних залоз та покращити стан волосся можуть використовуватися спеціальні косметологічні процедури. Це можуть бути наступні апаратні методики:
- Мезотерапія. Це ін'єкції біологічно активних речовин у шкіру волосистої частини з метою відновлення та стимуляції природних обмінних процесів. Мезотерапія — один з найефективніших і найбезпечніших методів оздоровлення волосся. Вона майже безболісна та забезпечує довгостроковий ефект.
- Озонотерапія. Ця процедура покращує кровообіг, виводить токсини, сприяє насиченню шкіри голови корисними речовинами, стимулює оновлення епідермісу та справді стабілізує функції сальних залоз. Може бути ін’єкційною (як мезотерапія), або малотравматичною — через ковпак на голові.
- Лазерне лікування волосся. Це безболісний метод лікування жирного волосся, який стимулює ріст волосся та підвищує кровообіг у шкірі голови. Він також зменшує жирність шкіри голови та сприяє покращенню зовнішнього вигляду волосся.
- Пілінг. Це косметична процедура для видалення ороговілого шару епідермісу. Пілінг дозволяє провести процедуру глибокого очищення: одночасно з частинками шкіри він видаляє надлишки себуму, пилу та поту, всі забруднення та залишки засобів для укладання. Це дозволяє клітинам швидше насичуватися киснем, покращує приплив крові до волосяних цибулин, зміцнює коріння волосся та прискорює його зростання. Водночас локони стають менше жирні та не пересушуються по всій довжині.
- Плазмоліфтинг. Процедура плазмоліфтингу передбачає ін'єкційне введення в шкірний покрив власної плазми крові пацієнта, багатої на тромбоцити. Вона спрямована на покращення стану шкіри голови, зміцнення та "пробудження" волосяних фолікулів, що призводить до значного скорочення випадання та інтенсивного зростання волосся. Плазмоліфтинг абсолютно безпечний. Він не викликає алергічних реакцій та інших побічних ефектів.
- Мікрострумова терапія. Включає безпосередній мікрострумовий вплив на волосся та шкіру. Робиться це за допомогою спеціального гребінця. Процедура дуже комфортна для пацієнта та викликає лише приємні відчуття. Після неї волосся виглядає більш живим і здоровим. Шкіра голови починає дихати.
Буває таке, що попри гарний та ретельно підібраний догляд стан здоров'я волосся тільки погіршується. До того ж жирність може поєднуватися з іншими неприємними симптомами, зокрема лупою, сверблячкою, випадінням та ламкістю волосся. У таких випадках варто не займатися самолікуванням чи самодіагностикою, а звернутися за консультацією до лікаря-трихолога.
Викликати надмірну жирність волосся та інші симптоми, пов'язані з такою проблемою може алопеція, гормональні захворювання (наприклад полікістоз яєчників чи хвороби щитоподібної залози), дерматологічні проблеми (псоріаз чи себорейний дерматит), порушення у роботі травного тракту тощо.
Трихолог огляне пацієнта та проведе необхідні дослідження, а у разі необхідності порекомендує консультацію суміжних фахівців, після чого призначить лікування. Іноді для підтримки стабільного стану шкіри голови необхідно протягом усього життя дотримуватися дієти та курсово використовувати ліки (мазі, лосьйони, спеціальні шампуні тощо).